fotografia noworodkowa i dziecięca bez tajemnic

Zanim zdecydujesz się na sesję i wybierzesz fotografa, z pewnością zrodzą się w Tobie pytania. To naturalne.

Dlatego, by ułatwić Ci podjęcie decyzji i rozwiać wątpliwości, przygotowałam kompendium zawierające ważne informacje na temat realizowanych przeze mnie sesji i przedstawiam zestawienie najczęściej pojawiających się pytań:

Jakiego rodzaju sesje realizuję?

Fotografuję noworodki (od 5 do 14 dnia życia), niemowlęta (do roczku), starsze dzieci oraz przyszłe mamy.

Kiedy umówić się na sesję noworodkową a kiedy na sesję niemowlęca lub dziecięcą?

Na sesję noworodkową najlepiej umówić się wstępnie będąc jeszcze w ciąży. Ostateczny termin należy potwierdzić tuż po przyjściu pociechy na świat. Pozostałe sesje realizuję na bieżąco, lecz w przypadku zdjęć brzuszkowych, które najlepiej wykonywać w siódmym miesiącu ciąży, czy też zdjęć roczkowych lub innych okazjonalnych, z uwagi na ograniczoną ilość wolnych terminów, najbezpieczniej jest umówić się z odpowiednim wyprzedzeniem.

Kiedy fotografować noworodki?

Najwięcej wątpliwości budzi pytanie, kiedy fotografować noworodki. Najdogodniejszym okresem na sesję noworodkową są pierwsze dwa tygodnie, a dokładniej między 5 a 14 dniem życia. Maluch wtedy bardzo dużo śpi i tym samym łatwiej układać go do zdjęć.

Kiedy fotografować dzieci niebędące już noworodkami?

Niemowlęctwo to okres, gdy pociecha bardzo szybko się rozwija i nabywa nowych umiejętności. Dzieci niebędące już noworodkami dają swoim rodzicom chyba najwięcej okazji do dumy i zachwytu. Jest to czas bogaty w chwile, które zdecydowanie warto uwiecznić.

 

Jest jednak kilka najlepszych okresów na fotografowanie dzieci:

– około 6/7 miesiąca, gdy maluch nie ma już kolek, siedzi i nie przewraca się na boki

– w okolicach 12 miesiąca, gdy maluch stabilnie stoi ale jeszcze nie chodzi samodzielnie

– w okolicach 4/5 roku życia, gdy dziecko staje się świadome swojego wizerunku i zaczyna przykładać do niego wagę.

Nie znaczy to oczywiście, że nie należy fotografować dzieci w innym wieku. Każda sesja jest wyjątkowa a dziecko niepowtarzalne. Dlatego takie spotkanie najlepiej omówić ze mną wcześniej.

Ile trwa sesja noworodkowa i sesja dziecięca?

Sesja trwa od 1 do 3 godzin. Wszystko zależy od tego, czy maluszek będzie chciał współpracować i od tego, jaką ofertę wybrali rodzice.

Gdzie odbywają się sesje noworodkowe i sesje dziecięce?

Sesje realizowane przeze mnie odbywają się zwykle u mnie w studio, czasami w domu Klienta, w plenerze o ile pogoda pozwoli i Klient wyraża taką chęć.

Jak przygotować malucha do zdjęć?

Każdy maluszek jest inny, ale jest kilka zasad, które mogą pomóc sprawnie przeprowadzić sesje. Warto zatem odpowiednio się przygotować:
– system karmienia małego modela najlepiej ustalić tak, by maluszek zjadł tuż przed sesją. Najedzonym dzieciom śpi się najlepiej, a nam na tym właśnie zależy.
– jeśli mama wspomaga się sztucznym pokarmem, dobrze jeśli jest przygotowana na nagłą ewentualność pustego brzuszka.
– przed zdjęciami warto poobserwować, czy maluszek ma swoje ulubione pozycje do spania (na boczku, na pleckach).

Jak przygotować się do zdjęć dziecięcych i brzuszkowych?

Zawsze, przy okazji sesji noworodkowej czy sesji dziecięcej, proponuję rodzicom wspólne, rodzinne zdjęcie. Jest to przecież pamiątka na całe życie, i nawet nie tyle dla rodziców, co dla samego małego modela. Warto zatem pomyśleć o tym, jak przygotować się do zdjęć.

Rodzicom proponuję uniwersalne zestawienia ubioru: jednolita koszula, t-shirt, jeansy. Mamy zawsze świetnie prezentują się w zwiewnych sukienkach. Dobrze jest mieć też coś na przebranie. Często realizuje ujęcia na ciemnym tle – wobec tego doskonale sprawdzi się również czarny t-shirt. Warto dopilnować, by na ubraniu nie pojawiły się żadne zbędne nadruki czy logotypy. Można też zaaranżować takie zestawienie, które kolorystycznie będzie współgrać z wystrojem mieszkania. W końcu, jeśli zdjęcia będą zdobić wnętrza domu czy mieszkania, powinny spójnie współgrać z całością.

Taka sama zasada dotyczy zdjęć brzuszkowych. A jeśli rodzice posiadają jakieś wyjątkowe hobby, wszelkie akcesoria z tym związane są mile widziane. W miarę możliwości również mogą zostać wykorzystane do sesji.

Kto może być obecny podczas sesji?

Podczas sesji obecni powinni być jedynie rodzice dziecka oraz osoby, które biorą bezpośredni udział w zdjęciach.

Jaki jest czas oczekiwania na zdjęcia z sesji?

Czas oczekiwania na realizację zdjęć wynosi ok 4-6 tygodni od momentu wybrania zdjęć przez rodziców.

Zobacz moje zdjęcia...

... lub umów się na sesję